Projekty...

działania projektowe GALERIA


Aktywny udział mieszkańców Gliwic i Powiatu Gliwickiego
w ochronie kasztanowców.


Czas trwania projektu: 15 luty - 15 grudnia 2008

Osoby do kontaktu:
Halina Stolarczyk - koordynator


      Wyobraźmy sobie miasto bez zieleni. Smutny widok. Budynki, ulice, samochody, ludzie. Nie ma miejsca, aby chwilę przystanąć w pogodny, wiosenny dzień. Nie ma miejsca, gdzie można schronić się przed palącym w lecie słońcem.

      Drzewa są nieodzownym elementem życia miasta, pełnią wiele pożytecznych funkcji: absorbują pył, zanieczyszczenia i spaliny, poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy, chronią nas przed dotkliwym upałem, tworzą miejsca do odpoczynku, spacerów, stanowią oazę miasta. Niestety zauważa się masowe wycinanie drzew w miastach, na placach budowy na wiele lat przed rozpoczęciem budowy, wycinanie drzew przydrożnych, akceptowane przez kierowców, ale krytykowane przez bardziej świadomych ekologicznie obywateli. Również kasztanowce porażone przez pasożyta szrotówka kasztanowcowiaczka zwracają uwagę mieszkańców swoim wyglądem, lecz często sądzi się, że żółknięcie liści spowodowane jest suszą.


      Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach realizuje projekt, współfinansowany przez Unię Europejską, polegający na zwiększeniu świadomości w zakresie znaczenia drzew i przyrody dla jakości życia oraz na aktywizowaniu mieszkańców Gliwic i Powiatu Gliwickiego do czynnego udziału w ochronie przyrody. Działania skierowane są do lokalnej społeczności, w tym szczególnie do środowisk związanych z edukacją - nauczycieli i uczniów, oraz leśników.


Główne działania przewidziane w projekcie to:

  • warsztaty na temat zagrożeń związanych z postępującym niszczeniem drzew

  • opracowanie i druk ulotki informującej o szkodniku atakującym kasztanowce
    i sposobach jego zwalczania

  • konkurs fotograficzny i wystawa prac

  • rajd rowerowy alejami kasztanowymi: "Aleja(zda) kasztanowa!"
    dla mieszkańców Gliwic i powiatu

  • jesienna akcja grabienia liści zaatakowanych szrotówkiem


eu
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01.



Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową