logo


Polski Klub Ekologiczny - Wyżywić Świat



















GALERIA








O kampaniiPartnerzyBiuletymMateriałyWażne miejsca w sieciKontakt
Aktualności

Seminarium „Spójność polityki Unii Europejskiej na rzecz rozwoju
i suwerenności żywnościowej”, 16-18 listopada 2010, Warszawa


Seminarium współorganizowane przez Polską Zieloną Sieć, Francuski Komitet na Rzecz Solidarności Międzynarodowej oraz Polski Klub Ekologiczny było poświęcone kwestiom związanym z redukcją głodu i ubóstwa w krajach Globalnego Południa oraz pomocy, jakiej w tym zakresie może udzielić Unia Europejska oraz Polska.

Dużą barierą skutecznej pomocy rozwojowej ODA – Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (z ang. Official Development Aid) dla krajów Południa jest jej niespójność z politykami UE – głównie Wspólną Polityką Rolną, handlową ale także energetyczną, czy polityką migracji i zatrudnienia.
Dotowanie, z budżetu UE, produkcji rolnej oraz eksportu żywności do krajów rozwijających się, przynosi katastrofalne skutki dla właścicieli gospodarstw rodzinnych, produkujących żywność na potrzeby swoje i społeczności, w której żyją. Unia Europejska podejmując decyzję o procentowym zwiększeniu udziału agropaliw (niesłusznie nazywanymi biopaliwami) czyni produkcję roślin energetycznych, zabierających miejsce uprawom żywności, opłacalną dla dużych koncernów rolnych. W krajach Globalnego Południa uprawiana jest także soja – najczęściej genetycznie modyfikowana, przeznaczona jako pasza dla zwierząt trzymanych w wielkoprzemysłowych hodowlach w Europie. Te i wiele podobnych praktyk jeszcze bardziej pogłębia biedę, głód i problemy ludności zamieszkującej kraje Globalnego Południa.

Naprzeciw tym problemom stają coraz częściej ruchy i organizacje zrzeszające przedstawicieli społeczności lokalnych, którzy próbują coś zmienić. Aby ich głos był słyszalny także na forum międzynarodowym – gdzie podejmowane są kluczowe decyzje generujące określone skutki dla milionów ludzi na świecie, organizacje te starają się pozyskać sprzymierzeńców swoich działań – rzeczników – organizacje społeczeństwa  obywatelskiego w  krajach  rozwiniętych,  które  pomagają  w uświadomieniu tych skutków decydentom.

Seminarium, które odbyło się w Warszawie miało na celu wzajemne poznanie, dyskusję i próbę skonsolidowania działań, podejmowanych przez poszczególne organizacje z krajów Europy zmierzających do ograniczenia głodu i ubóstwa na świecie. W seminarium wzięło udział ponad 50 uczestników z kilkunastu organizacji z Polski,  Czech,  Węgier,  Słowacji,  Belgii, Francji i  Niemiec  a także przedstawicielka organizacji rolniczej z Gwinei– Foulematou Camara.

Pierwszy dzień seminarium stanowił wprowadzenie do tematów: czym jest ODA w kontekście wspierania rolnictwa rodzinnego, spójności polityk UE z rozwojem tego rolnictwa w krajach Globalnego Południa a także jakiego rodzaju wsparcie jest potrzebne dla mieszkańców Gwinei. Pierwszego  dnia  miała  miejsce  prezentacja  działań i inicjatyw  podejmowanych na  rzecz  walki  z głodem i ubóstwem  przez  organizacje  uczestniczące  w spotkaniu  oraz dyskusja  o kierunkach  i możliwościach wspólnych działań. Wnioski płynące z pierwszego dnia to przede wszystkim potrzeba wymiany informacji i wiedzy pomiędzy europejskimi organizacjami pozarządowymi, które zaangażowane są w walkę z głodem i współpracę na rzecz rozwoju. Wyzwaniem – szczególnie przed polskimi organizacjami działającymi na tym polu jest okres poprzedzający Polską Prezydencję oraz sama Prezydencja Polski w drugiej połowie 2011 r.

Mimo, że pomoc rozwojowa nie stanowi priorytetu dla polskiego rządu na ten czas, to prowadzenie przez organizacje pozarządowe działań w tym zakresie jest niezmiernie ważne, gdyż Polska jest także gospodarzem Europejskich Dni Rozwoju, które planowane są na II połowę roku 2011. Wydarzenie to jest forum dyskusji dla przedstawicieli państw całego świata, przedstawicieli administracji rządowej, parlamentów, samorządów, naukowców i ekspertów z różnych dziedzin, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizacji międzynarodowych a także przedstawicieli biznesu i mediów. Głównym zadaniem Europejskich Dni Rozwoju, poza forum eksperckim,  jest  szerzenie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat współpracy na rzecz rozwoju. Podczas tego wydarzenia głos organizacji pozarządowych ma szansę być słyszalny na forum międzynarodowym.

W drugim dniu seminarium udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy przedstawili stanowisko polskiego rządu w sprawie Wspólnej  Polityki  Rolnej  i  Oficjalnej  Pomocy  Rozwojowej  i  zadeklarowali  chęć  współpracy  z organizacjami pozarządowymi w tym zakresie.

Trzeciego dnia seminarium odbyła się wizyta studialna w 3 mazowieckich gospodarstwach rolnych.
Pierwsze gospodarstwo – pana Krzysztofa Kowalskiego we wsi Winniki w gminie Nasielsk, w którym odbywa się chów trzody chlewnej – rasy Złotnickiej Białej, prowadzone jest w sposób zrównoważony – bez użycia pasz sojowych. Zwierzęta karmione są wytłoczynami z produkcji oleju lnianego oraz kiszonką. Gdy tylko pogoda na to pozwala, zwierzęta wychodzą na pastwiska. Całość produkowanego obornika używana jest jako nawóz w gospodarstwie. Gospodarz nie ma problemu ze zbytem tucznika, gdyż mięso charakteryzuje się wysokimi walorami smakowymi i jest chętnie nabywane zarówno przez restauratorów jak i producentów wyrobów mięsnych.
Drugie gospodarstwo – pana Tomasza Rasińskiego w Mogowie, to mleczne-mięsne gospodarstwo konwencjonalne. Tu stosowane są pasze sojowe z dodatkiem GMO oraz kiszonki. Mleczne krowy żyją około 4 lat.
Ostatnie gospodarstwo to wzorcowe gospodarstwo ekologiczne z produkcją mleczną – w Wiśniewie w gminie Poręba u państwa Mierzejewskich. Tu także postawiono na rodzimą rasę  krów – czerwoną. Zwierzęta karmione są kiszonką pochodzącą z własnych pól, a zwierzęta żyją ponad 10 lat (!) w bardzo dobrej kondycji. Podczas poczęstunku, przygotowanego przez gospodarzy wywiązała się dyskusja na temat przyszłości rolnictwa w UE i na świecie, którą uczestnicy seminarium upatrują w rolnictwie ekologicznym i zrównoważonym rolnictwie rodzinnym, które zapewniają godziwy byt rolnikom i zdrową, bezpieczną żywność konsumentom.
[AŻ]

Kampania WYŻYWIĆ ŚWIAT prowadzona  w ramach  projektu „Przeciwko głodowi – bądźmy konsekwentni!”  realizowana  jest  w Polsce przez Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach wspólnie z Polską Zieloną Siecią.  Koordynowany jest przez Francuski Komitet na Rzecz Solidarności Międzynarodowej. Organizacjami wspierającymi kampanię są:  Polska Akcja Humanitarna (PAH), europejska sieć EUROSTEP, Evert Vermeer Stichting (Holandia), COSPE i Terra Nuova (Włochy), Germanwatch (Niemcy), SOS Faim (Belgia i Luksemburg).


Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.



O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe


ul.Ziemowita 1 IIIp.
skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91

e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl













UE1, UE2, UE3, UE4

polska pomoc