Suwerenność...


Suwerenność żywnościowa
Aleksandra Józewicz
Polski Klub Ekologiczny

  Każdy człowiek ma prawo dostępu do żywności.
W tym momencie łamane są prawa MILIARDA ludzi na całym świecie, którzy cierpią głód.

Produkcja rolna XXI w. niepokojąco  odchodzi  od zrównoważonego korzystania z zasobów ludzkich  i naturalnych. W krajach rozwiniętych wytwarzanie żywności opiera się głównie o wielkie, przemysłowe systemy produkcyjne, nastawione na maksymalizację produkcji kosztem ludności wiejskiej, środowiska  naturalnego  i  solidarności  społecznej.  Ludzie, którzy  od  lat  utrzymywali się  z drobnej  produkcji  rolnej sprzedawanej  na  lokalnych rynkach  nie  są  w  stanie  konkurować  z koncernami spożywczymi. Kraje rozwijające się, w których przeważająca liczba ludzi utrzymuje się z rolnictwa – takie jak np. Kamerun, Senegal, Burkina Faso,  nie są w stanie wspierać lokalnych producentów żywności w takiej skali, jak kraje wysoko rozwinięte.

Dodatkowo Unia Europejska i WTO domagają się liberalizacji wymiany handlowej, co uniemożliwia ochronę lokalnej produkcji przed zalewem przemysłowo produkowanej żywności. Taka sytuacja jest niezwykle niebezpieczna, gdyż całe narody zdane są na bezduszność mechanizmów rynkowych. Wahania cen żywności na rynkach światowych mają całkowicie realne skutki – ludzie zagrożeni śmiercią głodową, bankructwo drobnych producentów, opuszczenie ziemi, migracje w poszukiwaniu ratunku dla swoich dzieci.

Suwerenność żywnościowa to prawo każdego kraju do zapewnienia swoim obywatelom dostępu do zdrowej i bezpiecznej żywności, wyprodukowanej w oparciu o własne zasoby naturalne i ludzkie. Możliwość stanowienia własnej polityki rolnej to jeden z fundamentów suwerenności żywnościowej. Priorytetem jest lokalna produkcja i konsumpcja żywności, nie wyklucza ona jednak międzynarodowej wymiany handlowej, która odbywa się z poszanowaniem wzajemnych praw.

Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach we współpracy z Polską Zieloną Siecią, Polską Akcją Humanitarną i Francuskim Komitetem na rzecz Solidarności Międzynarodowej realizuje projekt mający na celu zwrócenie uwagi na problem suwerenności żywnościowej krajów Globalnego Południa.

Będąc konsumentami  bądźmy  świadomi  w jaki  sposób  i gdzie  zostały wytworzone  towary,  które kupujemy. Mamy  prawo  wyboru  produktów,  których  sposób  wytworzenia, przechowywania  i transportu gwarantuje uczciwą cenę dla producenta i konsumenta, poszanowanie środowiska naturalnego i praw zwierząt. Towary pochodzące z przemysłowej produkcji nie spełniają żadnego z powyższych, a dodatkowo negatywne skutki tej produkcji mają globalny zasięg.

Czy zastanawiamy się skąd pochodzą pomidory, które kupujemy w sklepie?
Czy wiemy jak daleko transportowane były jabłka zanim trafiły na półki w supermarkecie?
Czy myślimy w jakich warunkach trzymane, a następnie uśmiercane były zwierzęta zanim ich mięso przywieziono do sklepu?
Czy zdajemy sobie sprawę, jaki wpływ na nasze zdrowie mają pozostałości chemii rolnej znajdujące się w produktach spożywczych produkowanych w intensywnych gospodarstwach rolnych?

Alternatywą dla przemysłowej produkcji żywności są małe rodzinne gospodarstwa, produkujące żywność w sposób tradycyjny – bez użycia chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych oraz certyfikowane gospodarstwa ekologiczne. To w rozwoju takich gospodarstw jest nadzieja na bardziej sprawiedliwą produkcję i sprzedaż żywności.

rajów Południa jest w Polsce mało znany. Świadomość problemów wywołanych przez eksport nadwyżek żywności do krajów Afryki jest niska, a tymczasem importowana żywność powoduje spadek opłacalności lokalnej produkcji, co prowadzi do załamania się rynków lokalnych i jeszcze większego uzależnienia się od żywności pochodzącej z zewnątrz.

  Suwerenność żywnościowa jest prawem ludności i poszczególnych krajów lub unii państw do samodzielnego definiowania polityki rolnej i żywnościowej, która może wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludności, nie szkodząc jednocześnie krajom trzecim. Daje ona priorytet konsumpcji lokalnej, jednak nie zabrania w międzynarodowej wymianie handlowej. Suwerenność żywnościowa jest niezbędnym narzędziem do promocji zrównoważonego i rodzinnego rolnictwa.


Niniejszy  artykuł powstał w ramach projektu
„Francusko-polskie partnerstwo na rzecz zrównoważonego rolnictwa i żywienia na świecie”.
Polski Klub Ekologiczny realizuje projekt we współpracy z Francuskim Komitetem na rzecz Solidarności, Polską Akcją Humanitarną
i Polską Zieloną Siecią.
Treść nie odzwierciedla w żaden sposób stanowiska
Ambasady Francuskiej w Polsce i Fondation de France.



francelog  cfsilog
Podstrona powstała w ramach projektu realizowanemu dzięki wsparciu finansowemu
udzielonemu przez Fondation de France, Ambasadę Francuską w Polsce i CFSI.

fdfanslog



O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl