Suwerenność...


Spotkanie AKP-EU w Luandzie
Maria Staniszewska
Polski Klub Ekologiczny

W dniach 30 listopad – 3 grudnia odbyło się 18 Wspólne Zgromadzenie
Parlamentów Unii Europejskiej i krajów AKP (Afryki, Karaibów i Pacyfiku)
w stolicy Angoli – Luandzie reprezentowane przez około 400 delegatów.


angola angola

Wspólne  Zgromadzenie  Parlamentarne  AKP-EU  (Joint  Parliamentary  Assembly  AKP-EU)  

w następstwie układu o stowarzyszeniu zwanego obecnie porozumieniem z Cotonou wiążące Unię Europejską z 77 państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku ustanowiono – w dniu 23 czerwca 2000 r.

Celem porozumienia jest poprawa poziomu życia i rozwoju gospodarczego państw AKP
i nawiązanie ścisłej współpracy między tymi państwami, a Unią Europejską.

Przedstawiciele 77 państw AKP spotykają się dwa razy do roku na posiedzeniu parlamentarnym trwającym tydzień z posłami do Parlamentu Europejskiego. Posiedzenia odbywają się na przemian w jednym z państw AKP i Unii Europejskiej. Uczestnikami tego wydarzenia w randze obserwatorów mogą być również przedstawiciele lokalnych i zagranicznych organizacji pozarządowych. Polskie organizacje pozarządowe były tym razem reprezentowane tylko przez Polski Klub Ekologiczny.

W czasie spotkania dyskutowano nad wpływem kryzysu finansowego i ekonomicznego na państwa AKP, nad zapobieganiem negatywnym skutkom katastrof naturalnych, nad umowami handlowymi pomiędzy Unią Europejską, a krajami AKP i strategiami dla regionów, jak i poszczególnych państw AKP. Wiele czasu poświęcono sposobom wyjścia z kryzysu i w jaki sposób kraje UE mogłyby pomóc. Jedną z najbardziej istotnych dziedzin gospodarki dla większości krajów Afryki jest rolnictwo. Co ciekawe, przedstawiciele krajów takich np. jak Mali, gdzie dla 70% ludności uprawy rolne są podstawą życia, domagali się  inwestycji w wielkoprzemysłowe rolnictwo, nastawione na eksport. Nikt z krajów AKP nie wspomniał o rozwoju i inwestycjach w rolnictwo rodzinne, które jest podstawą gospodarki w tych krajach.

Podczas obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1-go grudnia przyjęto rezolucję o dostępie do lekarstw posiadających rozsądną cenę dla ludzi zarażonych wirusem. Na świecie żyje 33 miliony zarażonych HIV/AIDS.

Zwrócono  uwagę  na  wpływ  światowego  kryzysu  na  osiągnięcie  Milenijnych  Celów  Rozwoju  i uchwalono, że Unia Europejska powinna grać kluczową rolę w łagodzeniu skutków tego kryzysu a także brać pod uwagę podczas negocjacji w ramach Partnerskich Porozumień Handlowych. Zwrócono uwagę, że międzynarodowe instytucje takie jak ONZ i WTO powinny bardziej uwzględniać reprezentacje krajów AKP, które powinny mieć większe możliwości decyzyjne. Natomiast Bank Światowy w swoich priorytetach powinien brać pod uwagę cele związane z rozwojem, zmianami klimatycznymi, promocją zdrowia i edukacji.

Sporo uwagi poświęcono młodzieży w wieku 15-24 lat, która to stanowi 31% populacji w krajach AKP. Podjęto rezolucję, w której członkowie Unii Europejskiej i ich partnerzy z krajów AKP wzywają do większego dostępu młodzieży do edukacji, zatrudnienia i nowoczesnych technologii.
Kolejne przyjęte rezolucje w sprawie Nigru i Madagaskaru wzywały rządy tych państw do przywrócenia porządku konstytucyjnego, przestrzegania praw człowieka, a dodatkowo Prezydent Nigru Mahmmandou Tandja został wezwany do natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych. Uwzględniając sposób przebiegu ostatnich wyborów, Zgromadzenie degraduje Niger do statusu obserwatora.

W Luandzie została przyjęta druga poprawka do porozumienia z Cotonou AKP-EU, gdzie podkreślono między innymi ważność porozumień handlowych między EU i krajami AKP na poziomie regionalnym, a także zaakcentowano możliwość ich zakończenia do roku 2010.
Obradom towarzyszyły rozmaite wystawy i warsztaty. Szczególnie wstrząsające wrażenie zrobiła wystawa pokazująca zasięg i skutki działania min przeciwpiechotnych – pozostałości po wojnie, która zakończyła się dopiero 5 lat temu. Miny przeciwpiechotne  są rozrzucone praktycznie w całej Angoli i tylko główne drogi są z nich oczyszczone.
W drugim dniu obrad braliśmy udział w warsztatach podczas których Angola chciała zaprezentować swoje dokonania podczas tych pierwszych pięciu lat pokoju. Kraj pomimo, że wyniszczony wojną ma ogromny potencjał - ogromne złoża ropy naftowej i kopalnie diamentów.

W styczniu 2010 r. Angola będzie gospodarzem Mistrzostw Afryki w Piłce Nożnej.
W odległości 40 km od Luandy powstaje nowoczesne osiedle, stadion i zaplecze dla gości.
Część obiektów  jest  już  na  ukończeniu. W  przyszłości  mieszkańcy  Luandy  do  tej  pory  żyjących  w slumsach zostaną przeniesieni do  tych osiedli – wielopiętrowych budynków. Takie są plany rządowe. Zarówno drogi jak i osiedle nie zostało zbudowane przez Angolańczyków, tylko przez  zatrudnionych tu robotników - głównie z Chin. Wydaje się, że głównym priorytetem dla tego państwa powinna być edukacja swoich obywateli, aby nadrobić ten stracony przez wojnę czas. Na ulicach Luandy widać sporo uczniów w charakterystycznych szkolnych mundurkach i jest nadzieja na to, że bogactwa naturalne Angoli zostaną należycie wykorzystane z pożytkiem dla  jej mieszkańców.  
Kolejne posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-EU odbędzie w pierwszej połowie 2010 w Hiszpanii, gdyż ten kraj obejmuje przewodnictwo Unii Europejskiej w tym czasie.


Niniejszy artykuł powstał w ramach projektu
„Francusko-polskie partnerstwo na rzecz zrównoważonego rolnictwa i żywienia na świecie”.
Polski Klub Ekologiczny realizuje projekt we współpracy z Francuskim Komitetem
na rzecz Solidarności, Polską Akcją Humanitarną i Polską Zieloną Siecią.

Treść nie odzwierciedla w żaden sposób stanowiska Ambasady Francuskiej w Polsce
i Fondation de France.


francelog  cfsilog
Podstrona powstała w ramach projektu realizowanemu dzięki wsparciu finansowemu
udzielonemu przez Fondation de France, Ambasadę Francuską w Polsce i CFSI.

fdfanslog



O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl