<

KAMPANIA...

Pesticide Watch 
... odliczanie dla zdrowszego środowiska

ŚWIAT DZIKIEJ PRZYRODY WODA I ŚRODOWISKO

    Z uwagi na ich wysoce toksyczną naturę, nie jest być może niespodzianką, że pestycydy wywierają poważny szkodliwy wpływ na świat dzikiej przyrody w Europie. Ponieważ te chemikalia nie tylko zabijają szczególne szkodniki rolnicze, ale także w sposób niezamierzony, różne gatunki ptaków, ryb, owadów, żab i ssaków doznają szkód - wszystkie one mieszczą się w strefie istotnych zagrożeń dobrostanu europejskich ekosystemów. Tak więc, ostatnie badania przeprowadzone w Niemczech stwierdziły, że obszary w sąsiedztwie gospodarstw stosujących pestycydy wykazują sześciokrotnie mniejszą bioróżnorodność niż siedliska otaczające gospodarstw ekologiczne.

    Badanie pokazuje także, że zmniejszenie stosowania pestycydów może bezpośrednio doprowadzić do regeneracji zanikających dzikich populacji. Najstaranniejsze badania europejskie, jakie kiedykolwiek podjęto w zakresie zdrowia wydr stwierdzają, że są obecnie o wiele zdrowsze i dalej zwiększa się ich liczebność dzięki zmniejszeniu poszczególnych pestycydów w środowisku.

    Ponadto, zabijając dziką przyrodę, pestycydy stosowane w UE powodują skażenie zasobów wody potrzebnej do życia. Według ostatnich badań prowadzonych z ramienia europejskich służb wodnych, skażenie pestycydami jest bardziej dotkliwe na obszarach rzek nizinnych, szczególnie w Belgii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. We wszystkich tych czterech krajach, wielka część zasobów zawiera pozostałości przekraczające legalne progi, często o znaczące wielkości. Obecnie także w Niemczech, Danii i Holandii skażenie pestycydami przekraczające prawne ograniczenia dotykają 10% wszystkich zasobów wód gruntowych. Nie jest zaskoczeniem, że kilka z substancji zanieczyszczających, z których większość powoduje problemy z zanieczyszczeniem wód w całej Europie jest zaliczanych do pestycydów najczęściej stosowanych w UE (środki chwastobójcze: atrazyna, isoproturon i MCPA).

    Obecnie z powodu znacznych poziomów skażeń pestycydami europejskich zasobów wodnych, przedsiębiorstwa odpowiedzialne, w całej Europie są zmuszone corocznie wydawać wielkie sumy na uzdatnianie wody. Szacunki określają roczne wydatki na 24,4 miliony Euro w Holandii, 130 milionów Euro w Niemczech i 170 milionów Euro w Wielkiej Brytanii. W ostatecznym rachunku, te koszta są przerzucane na konsumentów.

Skontaktuj się z lokalnym Członkiem Parlamentu Europejskiego i zgłoś swoje uwagi na temat pestycydów.

Poproś swojego Członka Parlamentu Europejskiego o wsparcie:
  • uczynienie priorytetowym ludzkie zdrowie i środowisko

  • lepszą ochronę europejskich zasobów wodnych

Każdy Twój oddech...
W lipcu 2007 r. francuscy badacze zidentyfikowali 30 skażeń-pestycydów obecnych w powietrzu
nad Paryżem - wśród nich trzy podejrzana jako karcynogenne.

Szkody w dzikiej przyrodzie
Obszary w sąsiedztwie gospodarstw stosujących pestycydy wykazują sześciokrotnie mniejszą
bioróżnorodność niż siedliska blisko gospodarstw ekologicznych.

Tylko 100 gramów niektórych pestycydów może być przyczyną skażenia jednego miliarda
litrów wody - tj. więcej niż przeciętny Europejczyk zużywa w ciągu 15 lat



Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronę startową