Aktualności

Konferencja podsumowująca projekt „Promocja idei rolnictwa ekologicznego i agroturystyki
w rolniczych rejonach Polski Południowej


Konferencja podsumowująca projekt odbyła się 17 września w Krakowie. Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby pracujące na rzecz rozwoju rynków produktów ekologicznych oraz tradycyjnych w Południowej Polsce: rolnicy, przetwórcy, doradcy rolni, pracownicy samorządów, powiatowi lekarze weterynarii, pracownicy sanepidu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.



konfpromidei Podczas konferencji prof. Artur Granstedt, z organizacji Biodynamic Research Institute, która jest partnerem projektu, zaprezentował modelowy przykład sprzedaży bezpośredniej produktów ekologicznych w Szwecji.

Rolnicy i konsumenci szwedzcy czerpią obopólne korzyści ze sprzedaży bezpośredniej.
Rolnicy mają zapewniony zbyt swoich produktów w pobliżu miejsca ich wytworzenia, a konsumenci mają gwarancję wysokiej jakości produktów, które nabywają.

Wzajemna lojalność powoduje, że kiedy z jakiegoś powodu (nieurodzaj, złe warunki pogodowe itp.) produkt  jest  gorszej  jakości  producenci  informują  o tym  swoich klientów,  wzajemne zaufanie  i pewność źródła pochodzenia produktu jest podstawą do uczciwej i owocnej wymiany handlowej.

Maria Staniszewska – koordynator projektu – zaprezentowała projekt: cele, założenia, zrealizowane działania oraz wnioski, jakie nasuwają się po kilkuletniej współpracy na rzecz rozwijania rynków lokalnych produktów ekologicznych w Polsce Południowej.
Do głównych wyzwań wspierania lokalnej produkcji należy niewątpliwie kwestia sprzedaży bezpośredniej produktów oraz przetworów. Przetwórstwo mięsa i nabiału to wyzwanie przed którym stoją rolnicy ekologiczni z Powiatu Bocheńskiego.

Samorząd terytorialny może pośrednio, swoimi działaniami, wspierać rozwój lokalnych producentów.  Użyczenie  miejsca  do sprzedaży produktów  na  gminnym  targowisku,  informacja  o producentach zamieszczana w materiałach promocyjnych gminy i inne podobne działania stanowią dobry przykład współpracy władz samorządowych z rolnikami.
konfpromidei

Jednak żadna forma wsparcia nie będzie skuteczna bez zaangażowania się samych rolników. Oddolne inicjatywy na rzecz rozwoju terenów wiejskich podejmowane przez producentów żywności, rolników oferujących usługi agroturystyczne i mieszkańców wsi są odpowiedzią na zidentyfikowany problem i potrzeby danej społeczności. Oddolne inicjatywy stanowią często punkt wyjścia do tworzenia projektów wspierających – tak było w przypadku projektu „Promocja idei rolnictwa (...)”.

Warto podkreślić także, że rozwój produkcji i konsumpcji lokalnej ma globalne znaczenie. Rozwijając rynki lokalne produktów spożywczych, zmniejsza się popyt na przemysłowo produkowaną żywność. Przemysłowe systemy produkcji wpływają negatywnie na środowisko naturalne,  społeczności  lokalne zamieszkujące  tereny sąsiadujące  z fermami ale  także  odległe od  kilkaset  tysięcy  kilometrów.  Pasze  wykorzystywane  do  karmienia  zwierząt  produkuje  się z genetycznie modyfikowanych - soi i kukurydzy – uprawianych przy użyciu ogromnej ilości pestycydów i nawozów sztucznych w krajach Globalnego Południa. Ludność zamieszkująca do tej pory tereny przeznaczone teraz pod uprawę soi i kukurydzy masowo opuszcza swoją ziemię ze względu na zanieczyszczenia gleby i wody pitnej przez chemię rolną. Olbrzymie areały ziemi, na której do tej pory uprawiano żywność stanowiącą podstawę wyżywienia miejscowej ludności przeznacza się do produkcji roślin paszowych.
[AJ]

 

    

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu
Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych
oraz przez Fondation de France i Ambasadę Francji

  fdf   repfran



O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl
 
 
Polski Klub Ekologiczny posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego.
Numer KRS
0000085480.

1%
przekaż swój
podatek