Aktualności
„OCHRONA POWIERZCHNI ZIEMI I GLEBY”
Szkolenie rolników i działkowców zamieszkałych w Pyskowicach
 
20 listopada odbyło się szkolenie dla rolników i działkowców zamieszkałych w Pyskowicach na temat ochrony powierzchni ziemi i gleby. Szkolenie zostało przeprowadzone dzięki Urzędowi Miasta w Pyskowicach, który sfinansował przedsięwzięcie. Szkolenie prowadzone było przez Martę Girtler-Motykę i Tomasza Motykę oraz gospodarza – Janusza Ślicznego w gospodarstwie ekologicznym Iwony i Janusza Ślicznych w Biadaczu Kamienisko w gminie Kluczbork.

foto

Prezentację rozpoczęto od informacji ogólnych: gospodarstwo jest odziedziczone po rodzicach, ma powierzchnię 10,5 ha w tym 9,5 ha użytków rolnych. Dawniej były tu uprawiane warzywa, także pod folią. W tych czasach powstał staw, traktowany wtedy jako zbiornik zapasowy wody do podlewania. Obecnie jest to atrakcja dla turystów, przeważnie zagranicznych, przebywających w gospodarstwie na wypoczynku oraz dzieci odwiedzających gospodarstwo w ramach edukacji ekologicznej.
W stawie są ryby, które można łowić . W lecie można się w nim kąpać lub pływać łódkami.

Gospodarstwo składa się z budynku mieszkalnego, budynku szkoleniowego, przetwórni produktów zbożowych przygotowywanej do uruchomienia. W budynku szkoleniowym na parterze jest sala wykładowa, która jest wykorzystywana jako jadalnia w przerwach między wykładami. Obok sali wykładowej jest kuchnia, gdzie przygotowuje się poczęstunek dla uczestników szkoleń.
Na piętrze są pokoje sypialne dla gości. Gospodarze mają dwoje dorosłych dzieci – syn będzie się zajmował przetwórnią a córka przystosowuje drugi budynek do wykorzystania na duży ośrodek edukacyjny z salą wykładową i noclegami, ponieważ już obecnie w ciągu tygodnia przyjeżdża kilka autobusów z miejskimi dziećmi.

Gospodarstwo jest przygotowane do edukacji ekologicznej grup dziecięcych. Zwierzęta dobierano tak, aby były interesujące dla dzieci. Jest ich niewiele, ale ciekawe gatunki: świnie tzw. wietnamskie, koń i dwie krowy, kury zielononóżki kuropatwiane, koza, koty i dwa psy. Z roślin uprawiane jest głównie zboże, w tym stara odmiana pszenicy – orkisz, a w sali szkoleniowej przygotowano wysuszone wiązki zbóż, aby dzieci mogły je identyfikować.

Zwierzęta chowane są w warunkach dobrostanu – na ściółce i z dostępem do wolnego wybiegu. Rolnicy z zainteresowaniem oglądali pomieszczenia dla zwierząt, jak i zboża zmagazynowane w 4 dużych silosach. Mieli okazję wypytać gospodarza o sposoby ochrony roślin zgodne z zasadami rolnictwa   ekologicznego,   jak   też  pytali  o  sposoby   ochrony   zdrowia  zwierząt   dozwolone   w gospodarstwach ekologicznych.

W  części    edukacyjnej    wyjazdu   rolnicy    wysłuchali   wykładów:   nt    temat    zasad    rolnictwa   ekologicznego   oraz   istotnych   różnic   pomiędzy   gospodarowaniem   konwencjonalnym   a   ekologicznym.
W drugim wykładzie nt zasad finansowania gospodarstw z I i II filaru słuchacze uzyskali praktyczne porady związane z dofinansowaniem gospodarstwa z PROW oraz dopłat bezpośrednich.

Uczestnicy   wycieczki   jako   pomoc   dydaktyczną   otrzymali   wydawnictwa   PKE  pt.   „Dobór  i następstwo roślin w gospodarstwach ekologicznych”, a wykorzystanie tej wiedzy może się przydać w każdym gospodarstwie rolnym jako sposób zwiększenia żyzności gleby. Otrzymali także broszurę wydaną w ramach kampanii informacyjnej o rolnictwie ekologicznym pt „Rolnictwo ekologiczne”.

W drodze powrotnej na pytanie, czy uczestnicy są zadowoleni z wyjazdu, wielu odpowiedziało, że bardzo, a nikt nie zgłaszał uwag ani zastrzeżeń.

Szkolenie obejmowało:

1.  Opracowanie i druk 500 szt. ulotki dla rolników pt. „Ochrona powierzchni ziemi i gleby”.

2. Wyjazd studyjny grupy 20 rolników i działkowców zamieszkałych w Pyskowicach do demonstracyjnego gospodarstwa ekologicznego Iwony i Janusza Ślicznych w Biadaczu Kamienisko (województwo opolskie) - prezentacja gospodarstwa i wykłady.

[BM]



O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl
 
 
Polski Klub Ekologiczny
Zarząd Główny
w Krakowie
posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego.
Numer KRS
0000085480.

1%
przekaż swój
podatek