Aktualności

Projekt
"ROZWÓJ TALENTÓW ARTYSTYCZNYCH TOSZECKICH KOBIET"


Projekt został rozpoczęty w październiku 2012 r. warsztatami wprowadzającymi do technik, narzędzi i materiałów stosowanych przy komponowaniu dekoracji roślinnych.
W pierwszym miesiącu realizacji projektu odbyły się trzy warsztaty wykonywania kompozycji z jedliny i suszonych roślin oraz dwa wyjazdy do muzeów.

Podczas zajęć uczestniczki – mieszkanki gminy Toszek – miały możliwość zastosowania w praktyce technik, narzędzi i materiałów poznanych na pierwszych zajęciach. Wykonały własnoręcznie po 5 prac: na bazie jedliny zamocowanej w gąbce OASIS i gąbce floret mały oraz w połówkach orzecha kokosowego i płaskich koszykach. Ponadto wykonały ozdobne girlandy z kulek rattanowych. Prace te zostały ozdobione szyszkami, plastrami suszonej pomarańczy i limonek, pasmami rafii, sizalu, kolorowymi suchymi trawami, kwiatami itp. Materiały i narzędzia zostały zakupione z dotacji przyznanej na realizację projektu. Ilustracje w/w prac zamieszczono poniżej.
Warsztaty wykonywania kompozycji z jedliny i suszonych roślin

W ramach projektu zostały także zorganizowane dwa wyjazdy edukacyjne: 17 października 2012 do Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz 24 października 2012 do Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. W Żywcu, który jest centrum bibułkarstwa na Śląsku panie poznały historię oraz techniki wykonywania i stosowania ozdób z kwiatów bibułkowych, zobaczyły stroje regionalne typowe dla mieszkańców Żywca, zwiedziły park miniatur i zobaczyły siedzibę zmarłej na początku miesiąca księżnej Krystyny Habsburg.

Wyjazd studyjny - Cieszyn / Żywiec

Następny wyjazd do Muzeum Ziemi Cieszyńskiej pozwolił na poznanie: muzealnych okazów sprzętów, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku, srebrnych ozdób stroju ludowego, malarstwa olejnego i na szkle, militariów - w tym miecza używanego przez cieszyńskiego kata. Uczestniczki odwiedziły też warsztat znanego rusznikarza i Izbę Cieszyńskich Mistrzów, którą się opiekuje. Zgromadził tu przykłady tradycyjnego, ginącego rzemiosła Śląska Cieszyńskiego oraz sylwetki cieszyńskich mistrzów-rzemieślników. Na wystawie są wyroby mistrza filigranu, grawernictwa i zduństwa, prace koronczarki - unikatowe trójwymiarowe koronki przedstawiające cieszyńskie zabytkowe budowle. Dzięki dobrej pogodzie grupa mogła także zobaczyć legendarną Studnię Trzech Braci i górę zamkową z jej pomnikowymi kilkusetletnimi drzewami.

[BM]




O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl