Aktualności

Wizyta studialna w Centrach Informacji BERAS

W dniach 21-23 maja 2012 r. odbyła się wizyta studialna partnerów projektu BERAS Implementation, którzy odwiedzili  Centra Informacji BERAS (BIC) w Trzcińsku,  Juchowie i Łabiszynie.

21 maja  uczestnicy  mieli  okazję  zwiedzić  ekologiczne  gospodarstwo  pana  Jacka  Plotty  w Trzcińsku. Gospodarstwo  zostało  wybrane i  przygotowane  przez  Pomorski  Ośrodek  Doradztwa  Rolniczego w Gdańsku  do pełnienia  roli  pokazowego, szkoleniowego gospodarstwa BIC w województwie pomorskim. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja roślinna – (zboża paszowe – żyto, owies, mieszanki  zbożowe,  koniczyna)  i  zwierzęca – trzoda  chlewa  trzymana  w systemie pastwiskowym.
W ramach projektu została wytyczona ścieżka edukacyjna oraz wyremontowana sala, w której odbywają się szkolenia dla rolników nt. zamkniętego obiegu substancji odżywczych.  Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi od 2005 roku.

22 maja w Fundacji im. Stanisława Karłowskiego w Juchowie odbyła się konferencja, w której wzięło udział ponad 50 osób – w tym partnerów projektu BEARS Implementation, przedstawicieli samorządu  województwa  zachodniopomorskiego, doradców  rolnych, osób  zaangażowanych  w rozwój zrównoważonego rolnictwa i ochronę Bałtyku. Ekologiczne  gospodarstwo  biodynamiczne  w Juchowie to 1870 ha użytkowanych na zasadzie dzierżawy. Prowadzona tu produkcja roślinno-zwierzęta oraz działalność edukacyjna i pozarolnicza stanowi  bardzo ciekawy przykład holistycznego podejścia do produkcji żywności i uprawy ziemi.
Celem Fundacji jest odbudowa lokalnej agrokultury w oparciu o rolnictwo biologiczno-dynamiczne. Impuls kulturowy biologiczno-dynamicznego rolnictwa opiera się na dwóch filarach, t.j. na ożywieniu ziemi uprawnej i pielęgnowaniu wiejskiego życia społecznego.

23 maja uczestnicy wyjazdu odwiedzili ekologiczne gospodarstwo produkcyjne państwa Zdziarskich w Łabiszynie. Tu na 77 ha prowadzona jest ekologiczna produkcja roślinno-zwierzęca. Wśród produkcji roślinnej dominują mieszanki traw, lucerny i koniczyny z przeznaczeniem na sianokiszonki na cele paszowe. Uprawiane są również: owies, pszenżyto ozime, żyto, jęczmień ozimy, pszenica ozima, łubin żółty w czystym siewie, a wśród  mieszanek zbóż z  motylkowymi przeważają: jęczmień jary z grochem i pszenżyto jare z łubinem. Większość uprawianych rolniczo roślin przeznaczona jest na paszę dla zwierząt w gospodarstwach. Gospodarstwo ekologiczne pana Piotra nastawione jest głównie na hodowlę bydła mięsnego .  W ramach projektu BERAS Implementation w gospodarstwie utworzono Centrum Informacji BERAS, w którym odbywają się szkolenia dla rolników i doradców dotyczące zamkniętego systemu obiegu substancji odżywczych. Gospodarstwo ściśle współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie – partnerem projektu.

Wszystkie odwiedzone gospodarstwa pełnią rolę Centrów Informacji BERAS, których ideą jest promowanie zrównoważonego rolnictwa opartego o zamknięty system obiegu substancji odżywczych oraz budowanie społecznego poparcia dla takiego sposobu produkcji żywności. Dzięki stosowaniu odpowiednich technik rolnych możliwe jest ograniczenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko – w tym przedostawania się azotu i fosforu do wód.

[AJ]
beras log



O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl