Aktualności

Szambo bez dna – problem gminy i mieszkańców


Nielegalne odprowadzanie ścieków do gruntu, cieków wodnych, czy rowów melioracyjnych to niestety wciąż bardzo powszechne zjawisko. Problem dotyczy zarówno terenów wiejskich, gdzie brak jest kanalizacji, jak i przysiółków miejskich, gdzie nie dociera zbiorczy system odprowadzania nieczystości. Proceder ten podlega karze grzywny do wysokości 500 zł i niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę, że jest znacznie wyższa, niż roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków.

Problem nielegalnego odprowadzania ścieków to nie tylko ekonomia, ścieki trafiające na pola, trawniki i do rowów stanowią zagrożenie bakteriologiczne i epidemiologiczne, bo w nieczystościach znajdują się wirusy, baterie chorobotwórcze i inne niebezpieczne substancje zagrażające zdrowiu a nawet życiu. W rozwiązaniu tego problemu ważne jest współdziałanie urzędników z mieszkańcami, bo samo karanie nie wystarcza. Mieszkańcy powinni uzyskać rzetelne informacje, jak należy postępować ze ściekami i jakie rozwiązanie jest dla nich najbardziej korzystne. Szambo i wywóz nieczystości wozem asenizacyjnym jest uciążliwym, drogim i przestarzałym sposobem.
Niektóre gminy decydują się na wdrażanie programów wspierających mieszkańców w budowie przydomowych oczyszczalni ścieków, dzięki czemu poprawia się jakość wód i bezpieczeństwo higieniczne. Niestety takich samorządów jest ciągle mało, a szkoda, bo istnieje szereg mechanizmów wsparcia finansowego gmin we wdrażaniu programów dofinansowujących budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
Aby poprawić ten stan rzeczy Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach realizuje kampanię edukacyjną skierowaną do pracowników samorządu lokalnego.

W ramach projektu organizowane są bezpłatne szkolenia dla urzędników – po jednym w każdym województwie, najbliższe szkolenie odbędzie się 2 i 3 grudnia w Bielsku Białej.

Więcej informacji o szkoleniu na stronie www.pkegliwice.pl

mrirw
Kampania jest objęta
Patronat Honorowy
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
nfos logo
projekt dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej

[AJ]


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl