Aktualności

Aby czuć się bezpiecznie - warsztaty

W Poniszowicach i Toszku odbyły się warsztaty dotyczące bezpieczeństwa, w których wzięli udział mieszkańcy powyżej 60-ego roku życia. Celem warsztatów było podniesienie świadomości seniorów na temat zachowań sprzyjających bezpieczeństwu zarówno w domu jak i poza nim.

W warsztatach, które odbyły się  14 i 18 marca uczestniczyło 25 osób. Prowadzący zajęcia szczegółowo omówił zagadnienia związane z prewencją i zapobieganiem stwarzania sytuacji niebezpiecznych. Okazuje się, że dużej części niemiłych i stresujących sytuacji można uniknąć przestrzegając kilku podstawowych zasad. Pierwszą a nich jest dbanie o swoją sprawność fizyczną i pewność siebie. Napastnicy często obserwują ofiarę zanim przystąpią do ataku. Wybierając ofiarę szukają osób przestraszonych i niepewnych. Nie chodzi jednak o zbytnią nonszalancję w postępowaniu, a o pokazanie swojego zdecydowania i pewności. Kolejną zasadą jest trzymanie się z dala od miejsc i osób, które budzą w nas niepokój. Jeśli czujemy się obserwowani nie powinniśmy zbyt często spoglądać w kierunku osoby obserwującej, bo bywa to powodem agresji. Nie należy jednak całkowicie unikać kontaktu wzrokowego, gdyż może to zostać odebrane jako strach. Należy unikać miejsc odludnych i nieoświetlonych oraz takich, gdzie napastnik może się łatwo ukryć.

Mając do wyboru drogę dłuższą, ale bezpieczniejszą należy z niej skorzystać. Wszelkie skróty prowadzące z tyłu budynków, parkiem, bądź wzdłuż rzeki stanowią dla nas zagrożenie, które sami prowokujemy. Kiedy ktoś nas zaczepia nie warto wdawać się w rozmowy, lepiej udać, że się nie słyszało i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą należy krótko i pewnie odpowiadać bez negatywnego zabarwienia wypowiedzi. Kiedy ktoś celowo nas potrąci nie powinniśmy się odwracać a iść dalej, czasem dla własnego dobra, nawet udać, że się zagapiliśmy i przeprosić.

W sytuacji napaści w celu rabunkowym, jeśli jesteśmy z dala od osób, które mogą nam pomóc lepiej jest oddać wartościową rzecz, niż walczyć i stracić zdrowie a nawet życie. Jeśli wchodzimy do klatki schodowej, w której stoją nieznane nam osoby nigdy nie korzystamy z windy.
W naturalny sposób kierujemy się w stronę schodów. W środkach komunikacji publicznej wybierajmy miejsca z dala od podejrzanych osób, w pobliżu motorniczego lub kierowcy. Jeśli podróżujemy pociągiem wybierajmy przedział, w którym podróżują inni pasażerowie wzbudzający nasze zaufanie (np. matka z dzieckiem, osoby w naszym wieku zajęte swoimi sprawami itp.) nie wybierajmy pustego przedziału – bezpieczeństwo jest ważniejsze, niż komfort.

Do sytuacji zagrażającej naszemu bezpieczeństwu – choć nie fizycznemu, lecz psychicznemu może dojść również w przypadku nieuczciwej sprzedaży, kiedy sprzedawca wykorzystując odpowiednie techniki manipulacji zyskuje nasze zaufanie. Możemy wówczas wpaść w duże kłopoty finansowe lub niepotrzebnie kupić rzeczy, na które w normalnych warunkach nie zdecydowalibyśmy się. Szczególnie niebezpieczny jest pośpiech w dokonywaniu zakupów. Nie dajmy się zwieść, jeśli sprzedawca zapewnia nas, że z tej wyjątkowej oferty można skorzystać jedynie dziś.

Temat był bardzo istotny dla uczestników, można to stwierdzić po żywej dyskusji, która każdorazowo odbyła się po warsztatach oraz po brawach, którymi nagrodzili prowadzącego uczestnicy warsztatów.
[AJ]

logo

Zadanie jest współfinansowane ze środków
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach
Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.



logo
Dotacja została udzielona ze środków Powiatu Gliwickiego


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl