Aktualności

Wycieczka  autokarowa do Wrocławia
16 maja 2013 r.


W ramach programu „ Aktywny senior wpływa na swoje otoczenie i środowisko” oprócz wsparcia merytorycznego pomyślano również o zajęciach wyjazdowych do Wrocławia i Ogrodzieńca. Zajęcia te miały na celu zintegrowanie dwóch grup z Toszka i Poniszowic, bliższe poznanie miejsc związanych, z bogatą historią kraju oraz zapoznanie z dziedzictwem przyrodniczym regionu.

WROCŁAW
Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy od obejrzenia jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc w mieście - Panoramy Racławickiej. Jest to jedyne tego rodzaju malowidło zachowane do dzisiaj w Polsce i na świecie związane z losami naszego kraju. Na uczestnikach zrobiło ono ogromne wrażenie. Zresztą trudno się dziwić. Dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa),  oświetleniu i dobrze wkomponowanemu sztucznemu podłożu przenosi widza w inną rzeczywistość. Pomysłodawcą Panoramy był lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego  batalistę Wojciecha Kossaka i wielu innych malarzy. Autorom pomysłów zależało na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy pod Racławicami przez wojska powstańcze pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi.

Po zwiedzeniu Panoramy i wyjściu z budynku czekał już na nas przewodnik, który zaprowadził nas do Parku Słowackiego. W parku  pokazał nam stare obiekty wojskowe i pomniki upamiętniające męczeństwo Polaków w czasie II wojny światowej oraz opowiedział nam ich historię. Następnie ścieżką Parku Słowackiego wzdłuż Odry dotarliśmy do Ostrowa Tumskiego, miejsca ,w którym ok. IX wieku powstał pierwszy gród Wrocławia. Jest to historyczne centrum religijne Wrocławia. W 1000 roku Bolesław Chrobry podniósł go do rangi biskupstwa. Przewodnik oprowadził nas po tej zabytkowej dzielnicy Wrocławia, w której znajdują się budynki sakralne- Katedra św. Jana Chrzciciela, kościół św. Bartłomieja, kościół św. Idziego, Brama Kluszczanka, Seminarium Duchowne i inne.

Z Ostrowa Tumskiego ruszyliśmy w kierunku przystani nad Odrą gdzie czekał już na nas statek. Rejs statkiem  przy słonecznej pogodzie był nie tylko dla nas wspaniałym relaksem ale umożliwił poznanie historii i podziwianie najpiękniejszych zakątków miasta, z innej perspektywy, z pokładu statku. Nasyceni wiedzą  historyczną i po wyczerpaniu już naszych zapasów żywnościowych, z przyjemnością na Ostrów Tumski, gdzie w restauracji czekał już na nas zamówiony obiad.

Posileni razem z przewodnikiem ruszyliśmy w dalszą trasę, w kierunku Parku Szczytnickiego aby zwiedzić  Halę Stulecia. Jest to obiekt widowiskowo- sportowy wzniesiony w 1911- 13 roku, w setną rocznicę Bitwy pod Lipskiem. Obok funkcji wystawienniczej  Hala pełni rolę obiektu sportowego i sali koncertowej miasta. Obecnie Hala jest najsłynniejszym przykładem wrocławskiego modernizmu. W 2006 roku kompleks Hali Stulecia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Również obiektem godnym obejrzenia była znajdująca się pomiędzy Halą a Pawilonem Czterech Kopuł Iglica- stalowa konstrukcja o wysokości 96 m postawiona, z okazji Międzynarodowej Wystawy Ziem Odzyskanych.

Ostatnim punktem programu  był Rynek, centrum Starego miasta Wrocławia i główny miejski plac handlowy o XIII wiecznej metryce. Prostokątny plac, z późnogotyckim ratuszem pośrodku zaliczany jest do największych tego rodzaju założeń urbanistycznych Europy. Przy Rynku podziwialiśmy renesansowe i klasyczne fasady kamieniczek, a przewodnik zapoznał nas z ich nazwami, historią i zachęcał do zwiedzenia, zwłaszcza, że do powrotu z wycieczki mieliśmy czas wolny.

Trochę zmęczeni całodziennym zwiedzaniem ale zadowoleni i pełni wrażeń ruszyliśmy autokarem w  drogę powrotną do Gliwic.
[HS]

mpips

Zadanie jest współfinansowane ze środków
Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach
Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl