Aktualności

Wystawa fotograficzna
Zuzanny Dębkowskiej

GLIWICKI  MIKROKOSMOS
PIĘKNE I POŻYTECZNE


Wystawa czynna od 14.03 do 31.V.2013r.

Poniedziałek 11.00 – 18.00, Wtorek 11.00 – 15.30,
Środa 11.00 – 15.30, Czwartek 15.30 – 18.00,
Piątek 11.00 – 15.30

w siedzibie Gliwickiego Ośrodka Integracji Niepełnosprawnych,
Gliwice, ul. Zwycięstwa 34 w podwórzu

Wiosna. Nadchodzi, to się cofa, ale przyjdzie na pewno. Obudzi się też nasz gliwicki mikrokosmos. Pojawią się rude piękności, a kolorowe rusałki na przebiśniegach będą stanowić ozdobę ogrodu.
Ponieważ nadchodzi ich czas wystawa ta poświęcona jest właśnie pszczołom i motylom.

Kiedy słyszymy „pszczoła” zazwyczaj nasuwa się nam na myśl paskowany, nieco żądlący owad żyjący w ulach i produkujący miód czyli pszczoła miodna.
Tymczasem w Polsce żyje około 500 gatunków pszczołowatych należących do 7 rodzin: lepiarek, pszczolinek, smuklików, spójnic, miesierek, porobnic i pszczół właściwych.

pszczoly

Tylko niewiele z nich tworzy roje i ma królowe – oprócz pszczoły miodnej są to należące również do podrodziny Apinae (pszczół właściwych) trzmiele oraz niektóre gatunki należące do podrodziny Halictinae (smuklików).

Większość naszych pszczół żyje samotnie choć mogą czasami tworzyć większe kolonie pojedynczych gniazd.

Nie dają miodu. Jaki więc mamy z nich pożytek?

Pszczoły są bardzo różnorodne, mają piękny wygląd i niezwykle ciekawe obyczaje. Przede wszystkim jednak są niezwykle pożyteczne – zapylają zapewniając rozmnażanie roślin oraz urodzaj owoców, często w naszych ogrodach. Ich obecność świadczy o zdrowiu ekosystemu.

Przedstawiamy tylko parę łatwych do rozpoznania pszczół które możemy często spotkać w ogrodzie, na trawniku czy łące. Ich obyczaje, gdzie mieszkają oraz czas kiedy pracują. Choć nie wszystkie są pracowite.

Motyle to budzący sympatię goście naszych ogrodów. Ładne i barwne mogą być też gąsienice. Można im wybaczyć nawet niewielkie szkody w uprawach – bo ile w końcu może zjeść gąsienica. Poza tym większość gąsienic pożywia się na trawach i dziko rosnących roślinach. Niektóre zjadają nawet chwast.

motyle

Na wystawie przedstawiamy parę motylich życiorysów. Każdy jest trochę inny, a warto rozpoznać w ogrodzie gąsienice pięknego pazia królowej.

Motylom wcale nie jest łatwo. Zanim z jajeczka przez gąsienicę i poczwarkę rozwinie się motyl czyha na nie szereg niebezpieczeństw. Wyjadają je ptaki lub jeże. Na gąsienice polują drapieżne pluskwiaki oraz różnorodne osy. Zagrażają im pasożytnicze muchówki z rodziny rączyc oraz gąsieniczniki, których larwy rozwijają się w ciele gąsienic. Zagrażają im choroby grzybowe. I wreszcie przepoczwarczenie nie zawsze jest udane – czasem kokony wysychają albo skrzydełka wylęgłego motyla nie rozwijają się prawidłowo.

Wreszcie szczęśliwcy, którzy przeżyli wszystkie niebezpieczeństwa mogą cieszyć się swobodą lotu. A my możemy podziwiać ich piękno.

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ!
[ZD]





O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl