Artykuły projektowe

 

Coś z niczego? Eko-Wojownicy wiedzą, jak to zrobić

Primum non nocere, czyli „przede wszystkim nie szkodzić”.
Tę hipokratesową maksymę na pamięć wkuwają studenci medycyny. Warto jednak pamiętać o niej także w odniesieniu do środowiska naturalnego. Wytwarzania odpadów nie unikniemy. Możemy jednak sprawić, by ich obecność nie szkodziła naturze. Jak? Tworząc coś z niczego.


Papierowy zawrót głowy

Podstawowymi surowcami wykorzystywanymi do produkcji papieru są: włókna
roślinne, których dostarczają nam takie drzewa jak: jodła, sosna, świerk, topola, buk, osika oraz rośliny jednoroczne, takie jak: len, konopie, słoma zbóż, trzcina, oraz bawełna.
W efekcie obróbki chemicznej, zwane roztwarzaniem, otrzymuje się masę celulozową, natomiast w efekcie obróbki mechanicznej, czyli ścierania, otrzymujemy ścier drzewny. Produkcja papieru obejmuje dwie zasadnicze fazy: przygotowanie masy papierniczej oraz produkcję właściwą papieru.



Jak segregować opakowania plastikowe?

W 1862 roku powstał pierwszy półsyntetyczny materiał z tworzywa sztucznego - octan celulozy.
W 1909 r. odkryto smołę węglową, którą przetworzono i otrzymano bakelit, który wykorzystano do produkcji pierwszych obudów odbiorników radiowych. W latach trzydziestych XX wieku na bazie chemikaliów otrzymywanych z ropy naftowej rozpoczęto produkcję syntetycznych polimerów. Od tego momentu rozpoczęła się prawdziwa ekspansja tworzyw sztucznych. Szacuje się, iż wytwarza się około 700 rodzajów tworzyw sztucznych.


(R)ewoluja butelki PET

Plastikowe opakowania – używamy ich tak często i od tak dawna, że wydawałoby się, że istnieją od zawsze. Warto sobie jednak przypomnieć, skąd się wzięły i jak powstały popularne „pety”.
Od momentu narodzin ludzkości człowiek odbył niebywałą podróż w czasie i przestrzeni.
W trakcie ewolucji tworzył, odkrywał i udoskonalał przedmioty, które pomagały mu w egzystencji. Doskonałym przykładem mogą być gliniane naczynia, dzięki którym człowiek miał możliwość przechowywania i magazynowania wody oraz pożywienia. Naczynia te miały jednak defekt – szybko się tłukły. Ludzie poszukiwali zatem tworzyw trwalszych od gliny i wynaleźli szklane naczynia.














lo  
projekt jest współfinansowany przez Samorząd Miasta Gliwice

projekt dofinansowany ze środków

O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl