Aktualności projektowe

 
Prawne dylematy gospodarowania odpadami komunalnymi

Odpady komunalne, związane z bytowaniem człowieka – temat niegdyś niezauważany –
obecnie coraz częściej pojawia się w nagłówkach gazet. Jest przedmiotem kłopotów
samorządowców i obaw państwa, któremu grożą z tego tytułu niemałe kary.


Recykling kreatywnie


Leżące na ulicach śmieci nie dziwią nikogo, zazwyczaj przechodnie ich nie dostrzegają lub nie chcą zwracać na nie uwagi, ale problem niezagospodarowanych odpadów występuje w wielu miastach. Obecności odpadów i ich recyklingowi przyjrzał się z bliska artysta Joshua Allen Harris.


Atlantyk – wielkie wysypisko śmieci

Amerykańscy naukowcy odkryli gigantyczne wysypisko plastikowych śmieci na Atlantyku. Dryfujący bezładnie po wodach śmietnik jest śmiertelnie niebezpieczny dla ptactwa morskiego, ryb, ssaków morskich jak również dla człowieka, jako ostatniego elementu łańcucha pokarmowego.


Kolejne warsztaty edukacyjne pt. „Jak walczą ze śmieciami Eko-wojownicy”

W dniu 29 października w Szkole Podstawowej nr 41 w Gliwicach odbyły się warsztaty edukacyjne nt. segregacji odpadów i recyklingu. W warsztatach uczestniczyło 21 uczniów IV klasy. Zajęcia zostały organizowane w ramach projektuMłodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku” dofinansowanego ze środków NFOŚiGW.


Warsztaty edukacyjne pt. „Jak walczą ze śmieciami Eko-wojownicy”

W dniu 27 października w Szkole Podstawowej nr 2 i 28 w Gliwicach odbyły się warsztaty edukacyjne nt. segregacji odpadów i recyklingu. W warsztatach uczestniczyły IV i V klasy. W sumie udział wzięło 68 uczniów. To pierwsze z cyklu 20 warsztatów organizowanych w ramach projektu „Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku” dofinansowanego ze środków NFOŚiGW.


Permakultura - recykling odpadów, kreatywnie!

Zgodnie z informacjami zawartymi w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2010 oraz danymi zebranymi przez Główny Urząd Statystyczny w latach 2000, 2005, 2008 ilość wytworzonych w Polsce odpadów wynosiła odpowiednio 11,95; 12,17 oraz 12,19 milionów ton rocznie. Przeliczając te dane, na jednego mieszkańca przypadało 312, 319 i 320 kilogramów odpadów rocznie.


Dzikie wysypiska zagrażają nam i środowisku

Choć sezon urlopowy jest juz za nami to chętnie wracamy do niego pamięcią. Wakacje stanowiły bowiem szczególną okazją do wyjazdu poza miasto – do lasu, nad wodę czy do innych pięknych miejsc, by odpocząć na łonie przyrody i pooddychać świeżym powietrzem.
  
Niestety, szlaki wędrówek ludzi są bardzo proste do zidentyfikowania. Wzdłuż nich pełno jest plastikowych butelek czy aluminiowych puszek po napojach, papieru, puszek metalowych po konserwach, czy innych zapomnianych i darowanych naturze rzeczy.








Powrót     Dalej
 
 
nfos logowfos
projekt dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
oraz
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl