Projekty

 
Afryka, ziemia do wzięcia
Dostęp do ziemi dostarcza żywności i środków do życia miliardom ludzi na całym świecie, ale dostępność żyznej ziemi jest zagrożony przez zmiany klimatyczne, złe gospodarowanie i złe wzorce konsumpcyjne, a zapotrzebowanie na nią stale zwiększa się.

rice
Ryż jest również uprawiany w Afryce przez lokalne społeczności
Afryka  leżąca  na  uboczu  wielkich  interesów,  w ostatnich latach stał się atrakcyjna z powodu ziemi. Ziemia tradycyjnie użytkowana przez lokalne społeczności zaczęła być dobrem pożądanym przez kraje zaawansowane technologicznie i wielkie koncerny. Sprawę ułatwia to, że lokalne społeczności nie posiadają aktu własności na swoją ziemię. Dlatego często rządy afrykańskich państw tak łatwo ją sprzedają bądź dzierżawią, nie zważając na to, że ma właścicieli, pomimo że nie ma aktów prawnych.
Kryzys żywnościowy i europejska polityka promująca biopaliwa nasiliła te procesy.

Więcej w ulotce i broszurze „Afryka, ziemia do wzięcia”



Biopaliwa
W grudniu 2008 r. Unia Europejska przyjęła nową politykę odnośnie biopaliw, jako część Dyrektywy Energii Odnawialnej. Celem tej polityki jest 10% udziału energii odnawialnej w transporcie.

spraying pesticides
Produkcja biopaliw to ogromne zużycie energii nawozy
i środki ochrony roślin

Rozwiązanie wydaje się ze wszech miar słuszne, tylko w skutki środowiskowa jakie niesie są gorsze niż przed tą decyzją. Celem wyżej wymienionej polityki Unii Europejskiej jest ograniczenie emisji CO2 . Argumentacja wydaje się być słuszna – rośliny rosną i asymilują CO2  z powietrza, mniej emitujemy. Uprawy są umiejscawiane w krajach o większej stabilności gospodarczej i politycznej a to wpływa korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne. Biopaliwa są atrakcyjne nawet dla koncernów samochodowych, wystarczą małe zmiany w silniku do spalania biodiesla i gotowe jesteśmy przemysłem ekologicznym.

Po cóż się więc trudzić z kosztownymi badaniami nad sprawnością silnika.
Niestety nie ma prostej odpowiedzi, czy biopaliwa są prawdziwie zrównoważoną alternatywą dla paliw nieodnawialnych takich jak węgiel, ropa, czy gaz ziemny.  Dowody, których większość została opublikowana w ciągu ostatnich trzech lat – pokazują, że w ogromnej ilości przypadków nie są alternatywą co umacnia w nas podejrzenie, że obecna polityka spowoduje więcej złego niż dobrego.

Więcej w ulotce i broszurze „Biopaliwa, ostrożnie!”



ue


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl