Aktualności projektowe

  Rowerem dookoła Bałtyku

 
Ekolog Dominik Dobrowolski 18 sierpnia 2010 roku zakończył trwającą prawie dwa miesiące wyprawę rowerową dookoła Bałtyku. Odwiedził  wszystkie kraje położone nad Bałtykiem - od należącego do Rosji Obwodu Kaliningradzkiego, poprzez kraje bałtyckie, Półwysep Skandynawski i Niemcy. Pokonał aż 6 tys. km.

Celem podróży pasjonata było nagłośnienie problemu, jakim są odpady,  które niszczą naturalne środowisko Bałtyku, efektem czego jest zanikanie wielu gatunków morskiej fauny i flory.  Działania ekologa miały również zachęcić społeczeństwo do segregacji śmieci, ukształtować pozytywne postawy proekologiczne oraz zmusić do myślenia na temat śmieci, które produkujemy.

Podczas wyprawy Dobrowolski podpatrywał co robią inne nadbałtyckie kraje z odpadami. Przykładem wykorzystania odpadów komunalnych i przemysłowych jako paliwo energetyczne jest leżąca na przedmieściach Sztokholmu elektrociepłownia Högdalen. Zakład dostarcza ciepło około 100 tys. odbiorców oraz zaopatruje w prąd około 200 tys. gospodarstw domowych. Jest to jedna z najnowocześniejszych na świecie elektrociepłowni. Zadziwiający jest również jeden ze sposobów dostarczenia surowców do spalania – mieszkańcy najbardziej ekologicznej dzielnicy Sztokholmu – Hammarby,  wrzucają posegregowane śmieci do specjalnych szybów, skąd za pośrednictwem podziemnych rurociągów trafiają one bezpośrednio do punktów odbioru, a dalej - do sztokholmskiej elektrociepłowni.

By w Polsce osiągnąć poziom europejski, w gospodarce odpadami, należy ciągle podnosić świadomość proekologiczną ludzi, dbać o segregację odpadów, zaczynać od koszy na śmieci w naszych domach! Mieszkańcy takich krajów jak Szwecja, Finlandia czy Dania mają już od dawna naturalny odruch segregacji. Nic dziwnego, uczeni są tego od urodzenia.

[SK]

Artykuł powstał w ramach projektu „Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

    
nfos logo
projekt dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej







O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl