Artykuły projektowe

 
Drugie rzeczy życie

Plastikowe butelki, puszki, kartony, kawałki starych mebli... Choć wydawałoby się, że do niczego się już nie przydadzą, z tych materiałów wciąż można zrobić coś niezwykłego.
Bawiąc się przedmiotami, które zostały skazane na śmietnik, stworzyć jedyne, niepowtarzalne i wyjątkowe „coś”. Coś, co może mieć praktyczne zastosowanie, lub stać
się małym dziełem sztuki.


Butelka PET... instrukcja obsługi

Politereftalan etylenu, w skrócie PET, to nazwa tworzywa sztucznego, które zostało wynalezione w 1941 roku przez British Calico Printers. Obecnie PET jest bardzo popularnym tworzywem wykorzystywanym głównie do produkcji opakowań oraz materiałów opakowaniowych czy to w postaci folii, butelek zwrotnych i bezzwrotnych oraz włókien.


Odpady będą miały nowych właścicieli

Odpady to obecnie największy problem ekologiczny w Polsce, ponad 86%
odpadów komunalnych trafia na składowiska (wg GUS w 2009 r.), co jest prawie dwukrotnie powyżej średniej europejskiej. W Niemczech, Holandii, Belgii, Danii czy Szwecji na składowiska odpadów trafia mniej niż 10,0% (2006 r.), pozostała część odpadów poddawana jest procesom spalania, recyklingu i odzysku.


Butelki? To koleżanki dla kaczek

Czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieci sądzą na temat odpadów i tego, co można z nich zrobić? My postanowiliśmy je o to spytać…


Przyroda naszym dobrem narodowym

O naszej ekoświadomości, polskim przywiązaniu do tego, co naturalne oraz roli ekologa w walce o lepsze jutro opowiada Adam Wajrak, najbardziej znany polski dziennikarz specjalizujący się w tematyce ekologicznej.


Ziemia doładowania nie potrzebuje

Baterie i akumulatory są powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych oraz wielu gałęziach przemysłu. Służą nam długo i dzielnie, lecz do czasu. A gdy już zakończy się ich żywot, to wtedy... No właśnie. Co wtedy?


Kosz, i co dalej?

Każdego dnia w Polsce w koszach ląduje prawie 36 tys. ton śmieci. Na
szczęście nasza świadomość ekologiczna rośnie i coraz częściej, zamiast w komunalnych kubłach, do specjalistycznych pojemników trafiają surowce nadające się do recyklingu, jak papier, tektura, szkło, metale czy tworzywa sztuczne. Tam jednak nie kończy się ich żywot, a wręcz przeciwnie – to dopiero początek ich drogi do ponownego wykorzystania.


Recyklingowe fakty i mity – cz. 1

Sortowanie odpadów to nic skomplikowanego, jednak i tu wciąż wiele kwestii budzi kontrowersje, a niektóre tematy stały się już swego rodzaju miejskimi legendami. W pierwszej części naszego poradnika postanowiliśmy obalić najczęściej pojawiające się mity, a pomoże nam w tym Sylwia Kowalska, koordynator projektu „Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku”.


Zużyte a wciąż szkodliwe

Czy wiesz, co należy zrobić ze starym lub zepsutym telefonem komórkowym bądź jego baterią? Nie? To mamy dla Ciebie dwie wiadomości: znajdujesz się, niestety, w zdecydowanej większości Polaków, ale, i tu wiadomość druga, nie zwalnia Cię to z obowiązku właściwej utylizacji sprzętu elektronicznego  oraz  surowców  niebezpiecznych,  którego  nieprzestrzeganie  wiązać  się  może  z grzywną dla Ciebie i postępującą degradacją naszej planety.



starsze artykuły>>

nfos logowfos
projekt dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
oraz
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl