Artykuły projektowe

 
Odpowiedzialny konsument na co dzień

XXI wiek jest niewątpliwie erą konsumpcjonizmu, a w sklepach króluje kult opakowania. Sklepowe półki aż uginają się od kolorowych, pięknych i błyszczących opakowań. Aby zwiększyć rangę i atrakcyjność artykułów producenci, konkurując pomiędzy sobą, pakują je zwykle po kilka razy. Prostym przykładem może być krem… który pakowany jest najpierw w słoiczek lub tubkę, następnie w kolorowy, ładnie wyglądający i przyciągający wzrok kartonik, a na sam koniec w celofan.


Prawne dylematy gospodarowania odpadami komunalnymi

Odpady komunalne, związane z bytowaniem człowieka – temat niegdyś niezauważany –
obecnie coraz częściej pojawia się w nagłówkach gazet. Jest przedmiotem kłopotów
samorządowców i obaw państwa, któremu grożą z tego tytułu niemałe kary.


Atlantyk – wielkie wysypisko śmieci

Amerykańscy naukowcy odkryli gigantyczne wysypisko plastikowych śmieci na Atlantyku. Dryfujący bezładnie po wodach śmietnik jest śmiertelnie niebezpieczny dla ptactwa morskiego, ryb, ssaków morskich jak również dla człowieka, jako ostatniego elementu łańcucha pokarmowego.


Permakultura - recykling odpadów, kreatywnie!

Zgodnie z informacjami zawartymi w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2010 oraz danymi zebranymi przez Główny Urząd Statystyczny w latach 2000, 2005, 2008 ilość wytworzonych w Polsce odpadów wynosiła odpowiednio 11,95; 12,17 oraz 12,19 milionów ton rocznie. Przeliczając te dane, na jednego mieszkańca przypadało 312, 319 i 320 kilogramów odpadów rocznie. Zgodnie z prognozami na lata 2010, 2014 i 2018 sytuacja pogorszy się.


Dzikie wysypiska zagrażają nam i środowisku

Choć sezon urlopowy jest juz za nami to chętnie wracamy do niego pamięcią. Wakacje stanowiły bowiem szczególną okazją do wyjazdu poza miasto – do lasu, nad wodę czy do innych pięknych miejsc, by odpocząć na łonie przyrody i pooddychać świeżym powietrzem.
   
Niestety, szlaki wędrówek ludzi są bardzo proste do zidentyfikowania. Wzdłuż nich pełno jest plastikowych butelek czy aluminiowych puszek po napojach, papieru, puszek metalowych po konserwach, czy innych zapomnianych i darowanych naturze rzeczy.


Dlaczego mam segregować odpady - czy warto?

Jeśli zadasz mi takie pytanie - odpowiem przewrotnie – a dlaczego nie? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to nie jest żaden argument przekonujący do działania, ale może warto, jeśli do tej pory nie segregowałeś śmieci, zastanowić się dlaczego tego nie robisz?

Pierwszą nasuwającą się odpowiedzią jest, że ... „segregacja odpadów to bardzo czasochłonne zajęcie”...
Jeśli nigdy tego nie robiłeś - spróbuj, jeśli zaczniesz segregować odpady w domu, czy biurze, szybko przekonasz się, że nie poświęcasz tej czynności specjalnego czasu ani wysiłku, jedyne o czym trzeba pamiętać, to aby odseparować poszczególne przedmioty od siebie.


Niepotrzebni świadkowie historii

Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, pierwsze odpady pojawiły się na naszej planecie... dokładnie w tym samym momencie, gdy człowiek. Od tego czasu były wszędzie tam, gdzie człowiek, przechodząc wraz z nim przez każdą z kart historii.

Od momentu narodzin ludzkości, nasza planeta oraz człowiek odbyli niebywałą wędrówkę w czasie i przestrzeni. Niezależnie od miejsca i daty w kalendarzu, działalność człowieka zawsze wiązała się z wytwarzaniem nie tylko produktów przydatnych, ale i tych ubocznych – odpadów. Tak jak zmieniał się świat, tak też zmieniały się odpady ­– aż chciałoby się powiedzieć, że one również podążały za trendami. Cóż, nie ma co kryć ­– śmieci były, są i będą, wyeliminować się ich nie da.



nfos logowfos
projekt dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
oraz
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl