Aktualności

Jakość wody w Gliwicach
notatka ze spotkania

1 czerwca 2010 r. odbyło się dziewiąte i zarazem ostatnie spotkanie z cyklu „Ekologia w wielkim mieście”. Tematem była jakość gliwickiej wody. Wykład wprowadzający wygłosił profesor nzw. dr hab. inż. Waldemar Sawiniak  z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Z przedstawionych przez prof. Sawiniaka wyników badań wynika, że mieszkańcy Gliwic mogą być spokojni o wodę, która wypływa z ich kranów. Jest ona bezpieczna zarówno pod względem bakteriologicznym jak i składu chemicznego. Jedynym mankamentem  jest wysoka twardość, łatwa do zaobserwowania przez jej użytkowników. Osadzający się w czajniku, czy na armaturze kamień to sole wapnia, nieszkodliwe dla organizmu w dopuszczalnym stężeniu. Twardość wody jest uciążliwa dla mieszkańców, a poza tym jest często błędnie uznawana za zanieczyszczenie, dlatego istnieje tendencja do poszukiwania sposobów na zmniejszenie twardości. Sposobów na to jest kilka: istnieją metody fizyczno-chemiczne, jednak ekonomicznie i środowiskowo nieuzasadnione, można też mieszać wodę czerpaną z ujęć podziemnych  z miękką wodą powierzchniową pochodzącą z sieci GPW, co spowoduje podwyżkę cen dla końcowego odbiorcy. Możliwe techniczne i ekonomicznie uzasadnione jest poszukiwanie nowych ujęć  wód podziemnych o mniejszej twardości.

Podczas dyskusji zadano pytania dotyczące instalowania filtrów wody w mieszkaniach oraz radzenia sobie z twardością wody. Należy być ostrożnym przy używaniu filtrów wody, gdyż zawarty w nich węgiel aktywowany może stać się siedliskiem bakterii, jeśli zbyt rzadko wymienia się wkłady. Stosowanie odwróconej osmozy jest niebezpieczne, gdyż picie wody pozbawionej soli mineralnych wypłukuje makro- i mikroelementy z organizmu. Pojawił się także wątek niebezpieczeństwa skażenia wody przez składowisko odpadów w Tarnowskich Górach, jednak ryzyko jest trudne do oceny.

Polski Klub Ekologiczny rekomenduje używanie naturalnych środków do usuwania kamienia – w tym wody z octem do usuwania kamienia z czajnika i innych sprzętów AGD, kamiennego nalotu na armaturze i urządzeniach sanitarnych. Do prania można stosować orzechy piorące, które zmiękczają wodę i skutecznie usuwają brud. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju zmiękczacze wody, detergenty i środki piorące dostępne na naszym rynku zawierają fosforany szkodliwe dla środowiska a efekty ich stosowania są widoczne co roku na wiosnę i latem w  wodach stojących – jeziorach i stawach oraz w Bałtyku, w postaci zakwitów glonów w tym toksycznych sinic.
Informacje na temat ochrony wód znajdują się tu: http://www.pkegliwice.pl/5.html

[AŻ] 



 


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl