Aktualności

Oszczędzamy energię elektryczną w domu i w pracy
(notatka ze spotkania)

4 maja 2011 odbyło się ósme spotkanie otwarte z cyklu „Ekologia w wielkim mieście”.  Wykład wprowadzający wygłosił dr inż. Andrzej Kandyba z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który w  sposób  przystępny  dla  słuchaczy  przedstawił  zagadnienia  związane  z produkcją, dystrybucją i użyciem energii elektrycznej.

W Polsce mamy 55 cieplnych elektrowni zawodowych, które wytwarzają 90 proc. energii naszego kraju. Do produkcji energii wykorzystują w 60 proc. węgiel kamienny i w 38 proc. węgiel brunatny. 2 proc. energii pochodzi z elektrowni wodnych. Ze względu na wyczerpujące się zapasy nieodnawialnych nośników energii – takich jak węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, torf, niezbędne jest zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w procesie produkcji energii elektrycznej, a także racjonalne jej wykorzystanie.

Zużycie energii elektrycznej w domu jest zróżnicowane i zależy od kilku ważnych czynników. Wysoka energochłonność starszych sprzętów AGD, tradycyjny typ oświetlenia a także nasze nawyki pozostawiania urządzeń w trybie czuwania, częste otwieranie lodówki, czy wkładanie do niej ciepłych potraw, gotowanie całego czajnika wody, kiedy potrzebna jest nam tylko szklanka wrzątku, włączanie prania, gdy pralka nie jest w pełni załadowana – wszystko to zwiększa zużycie energii. Wyższe zużycie energii przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki za prąd ale pośrednio wpływa na emisję gazów cieplarnianych, pyłów i innych zanieczyszczeń, dlatego warto zacząć oszczędzać energię.

Podczas dyskusji poruszono kwestię wykorzystania energii atomowej do produkcji energii elektrycznej w Polsce, jednak jak słusznie zauważono, obok zagrożeń, które niesie wykorzystanie i składowanie paliwa jądrowego, to kolejny sposób na uzależnienie się od surowca, jakim nasz kraj nie dysponuje.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Ekologia w wielkim mieście sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

[AŻ]





 


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl