Spotkania


"TRANSPORT W MIEŚCIE"
(notatka ze spotkania - 17 listopad 2010)

Tematem kolejnego spotkania  zorganizowanego  przez  Polski  Klub  Ekologiczny  Koło  Miejskie  w Gliwicach w ramach projektuEKOLOGIA W WIELKIM MIEŚCIE” finansowanego ze środków NFOŚiGW był „Transport w mieście”.  W spotkaniu udział wzięło prawie 60 osób, w zauważalnej większości nie akceptujących proponowanych przez Urząd Miejski rozwiązań.

Wykład  wprowadzający  do  tematu  wygłosił  prof.  Kazimierz  Kłosek  -  Kierownik  Katedry  Dróg  i Mostów Politechniki Śląskiej. Przedstawił kierunki rozwoju motoryzacji na świecie i tak: można  pozostawić sytuację bez zmian lub położyć nacisk na rozwój komunikacji samochodowej albo alternatywnie na transport zrównoważony. Jest to transport, który stanowi kombinację transportu publicznego i prywatnego, uwzględniając jednocześnie potrzeby pieszych i rowerzystów. To rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla ludzi i środowiska.

Profesor przedstawił graficzne porównanie powierzchni dróg zajętej przez dwa wagony tramwajowe i wielopasmową drogę zajętą na dużej długości przez samochody osobowe przewożące tę samą liczbę pasażerów. Wśród ciekawostek przytoczył porównanie, że w Polsce sumaryczna powierzchnia zajęta przez tereny zabudowane zajmuje ok. 2,5 % powierzchni całego kraju a infrastruktura drogowa 4,5 – 5 %. Podkreślił, jak wielkie zniszczenie nawierzchni dróg miejskich powodują tiry: jeden przejeżdżający tir niszczy nawierzchnię drogi w tym samym stopniu, co przejazd 150 000 samochodów osobowych.

Po wykładzie, zgodnie z programem rozpoczęto dyskusję.
Jako pierwszy wystąpił Sekretarz Miasta Andrzej Karasiński, który przedstawił „Strategię rozwoju  zbiorowego  transportu  miejskiego w  Gliwicach”,  opracowaną  przez  ekspertów  z  Uniwersytetu  Ekonomicznego  w Katowicach. Ta prezentacja wzbudziła dezaprobatę uczestników zarówno ze względu na jej długość jak i to, że opracowana została przez pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach a nie przez Politechnikę Śląską w Gliwicach, która ma wieloletnie doświadczenie w tym temacie.

Dyskusja toczyła się wokół propozycji utworzenia linii kolejowej łączącej Sośnicę z Osiedlem Kopernika oraz budowy centralnego węzła przesiadkowego w powiązaniu z punktami przesiadkowymi – rozwiązanie mocno skrytykowane przez uczestników spotkania jako utrudnienie, szczególnie dla osób starszych.  Poruszano także temat Drogowej Trasy Średnicowej. Tu Profesor Kłosek uznał, że jej budowa poprawi płynność ruchu i przez to spowoduje zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Zwrócił jednak uwagę  na konieczność zmian w zarządzaniu ruchem.
  
Obawy mieszkańców budzi konieczność budowy ekranów dźwiękochłonnych zmniejszających hałas, ale ograniczających przestrzeń. Skrytykowano także umiejscowienie stacji badania jakości powietrza poza terenem największego zanieczyszczenia, co utrudni ocenę wpływu DTŚ na stan środowiska  w  centrum  miasta.   Proponowano   badanie  jakości  powietrza   w   centrum   miasta  i wprowadzenie tablic monitorujących stan środowiska.
 
Wnioskowano przemodelowanie systemu miejskiej komunikacji i oparcie jej na bazie tramwajów oraz  rozważenie zastosowania opcji „park and drive”. Jest to system polegający na przygotowaniu parkingów zlokalizowanych na obrzeżach miasta, gdzie użytkownicy mogą pozostawiać swoje samochody, aby przesiąść się do pojazdów komunikacji miejskiej umożliwiającej dotarcie do centrum miasta. Rozwiązanie takie wymaga jednak usprawnienia i podniesienia poziomu świadczonych usług komunikacyjnych w mieście oraz budowy odpowiedniej infrastruktury.

Dyskusja  dotyczyła  także  problemów  lokalnych,  jak  np.  likwidacja  ogrodów  przydomowych  i budowa na ich miejscu parkingów dla studentów Politechniki Śląskiej. Zwrócono uwagę na zbyt małą ilość ścieżek rowerowych w Gliwicach.

nfos logo
projekt sfinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


O nas

Zarząd

Kontakt

Aktualności

Projekty

Publikacje

Wspierają nas

Współpraca

Raporty z działalności

Raporty finansowe

ul.Ziemowita 1 IIIp.

skr.poczt.489
44 - 100 Gliwice
tel/fax (...) 32 231 85 91
 
e-mail:
biuro@pkegliwice.pl
strona:
www.pkegliwice.pl